Aktualności

Relacje ze szkolnych wydarzeń.

30/09/2016 - 12:03:26

29.09.2016 r. w naszej szkole po raz czwarty odbyła się Olimpiada Matematyczna Juniorów. W zawodach wystartowały cztery bardzo odważne dziewczyny. Dwie z klasy pierwszej: Maja Kaźmierczak i Julia Oleszyńska oraz dwie z klasy trzeciej: Karolina Wendland i Julia Dąbrowska.

Olimpiada Matematyczna Juniorów (OMJ) to ogólnopolskie zawody matematyczne o wysokim standardzie merytorycznym, skierowane do uczniów gimnazjum. Celem Olimpiady jest rozbudzanie zamiłowania do matematyki wśród młodzieży szkół gimnazjalnych, wyszukiwanie uczniów zainteresowanych przedmiotem, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy oraz stymulowanie aktywności poznawczej młodzieży uzdolnionej.

W czwartek dziewczyny pisały cześć testową zawodów stopnia pierwszego. Przed nimi część korespondencyjna zawodów stopnia pierwszego a następnie zawody stopnia drugiego i trzeciego.

No, cóż przed nami dłuuuuuga droga.

Dziewczynom życzymy powodzenia w dalszych częściach konkursu i bardzo mocno trzymamy kciuki.

Anna Woch

30/09/2016 - 11:43:09

G2 Wałcz

Gimnazjum nr 2 w Wałczu, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Pracownia Rozwoju osobistego "Własnym Rytmem" serdecznie zapraszają rodziców naszych uczniów na interaktywny wykład

"Jak się zrozumieć i porozumieć" Pani Ewy Tyralik-Kulpa.

Spotkanie odbędzie się 3 października  2016 r. o godz.13.00 w Gimnazjum nr 2 w Wałcz (sala nr 15).

***

 • Czy masz w życiu relację, na której bardzo Ci zależy?
 • Czy zdarza Ci się czasami, że choć bardzo się starasz, rozmowy nie zawsze idą w tę stronę, w którą chcesz, aby zmierzały?
 • Ciekawi Cię, jakie blokady mogą pojawiać się w Twojej komunikacji, a jakie blokady Twoich rozmówców działają na Ciebie jak płachta na byka?
 • Czy wyobrażasz sobie świat, w którym faceci mówią :kobiety są jakieś dziwne", a Twój twierdzi, że wcale nie?
 • Czy ciekawi Cię, co można zrobić, aby Twoje rozmowy z mamą (albo teściową, dzieckiem:-)) nie kończyły się napięciem?

***


Niczym uparty śledczy sprawdzam od dawna każdy trop, który prowadzi do porozumienia. Szukam magicznego składnika, który powoduje, że nasz przekaz trafia do odbiorcy, zostaje zrozumiany i życzliwie przyjęty, a następnie zamienia się w przepływ działań lub słów, dzięki którym nasze relacje stają się trwalsze i bardziej satysfakcjonujące.

Na naszym spotkaniu poznamy najważniejsze blokady komunikacji i ustalimy, które z nich stosujemy jako naszą "broń".

Ewa Tyralik-Kulpa

Absolwentka UJ oraz Szkoły Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii. Posiada rekomendację trenerską I stopnia wydaną przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Od 2012 szefowa serwisu Dojrzewalnia.pl i redaktor naczelna portalu Endorfina. Trenerka Szkoły Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii.

Spotkanie w ramach akcji promującej empatię: 2.10.2016 Międzynarodowy Dzień Działań Empatycznych.

Na skróty

Odsyłacze graficzne do wybranych działów na naszej stronie internetowej.

Galeria zdjęć

Zdjęcia z imprez szkolnych.


Nasza szkoła

Informacje o naszej szkole.O szkole

Robert Schuman

Nasze gimnazjum od 23 listopada 2004r. nosi imię Roberta Schumana. Czy to przypadek? Na pewno nie. Z całą odpowiedzialnością zdecydowaliśmy, by właśnie Robert Schuman był naszym patronem. Dlaczego? A czy jest człowiek, który bardziej zasługuje na taki "żywy pomnik" jakim jest nasza szkoła? Ktoś może powiedzieć, że tak, że w historii było wiele takich osób. Zapewne, ale my spośród nich wybraliśmy właśnie Roberta Schumana. To jego dokonania a także osobowość miały wpływ na nasz wybór.

Prosty, skromny i uprzejmy oto cechy, którymi określali Roberta Schumana jego przyjaciele i znajomi. To człowiek prawy, wierny zasadom, ale równocześnie postępowy. Gorący zwolennik nowatorskiego pojęcia patriotyzmu, według którego "liczy się przede wszystkim miłość do współbraci, nie zaś zewnętrzne przywiązanie do miejsc" Robert Schuman był człowiekiem wierzącym, ale nikomu nie narzucał swych poglądów. Tak w życiu prywatnym, jak i publicznym kierował się zasadami pełnej tolerancji i demokracji. Obce mu było przekonanie o własnej wyższości i nieomylności.

Kliknij

Historia szkoły

W 1618 roku do Wałcza przybyli jezuici - zakon stanowiący w Polsce od XVI do XVIII wieku niemałą potęgę. Po okresie poświęconym organizacji rozpoczęli starania o założenie szkoły. Okazały się one skuteczne, bowiem w 1651 roku władze miasta prawnie przekazały jezuitom tzw. "Górę Mniszą". W 1662 roku zakonnicy wybudowali swoją nową siedzibę i założyli szkołę, której fundatorami byli m. in. Tuczyńscy. Patronem szkoły został św. Stanisław Kostka. U stóp Góry Mniszej zbudowano również domki mieszkalne dla młodzieży. Na przeszkodzie w dalszym rozwoju jezuickiej placówki oświatowej stanęło jej niefortunne położenie w pobliżu rozlewiska jeziora Raduń i mokradeł rzeczki Młynówki. Dlatego jezuici zaczęli zabiegać o jak najszybsze przeniesienie szkoły do miasta.

W 1671 roku na mocy patentu króla Polski Michała Korybuta Wiśniowieckiego (1669-1673), bracia zakonni objęli w posiadanie obszar zwany w gwarze "Górą Rybią" albo "Górą Burmistrzowską" (obecnie znajduje się tutaj Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Kazimierza Wielkiego). Mimo to Góra Mnisza wciąż pozostawała własnością jezuicką. Władze miasta wielokrotnie wysuwały pretensje do tego terenu. Ale dopiero 5 sierpnia 1771 roku został zawarty układ: góra wróciła do miasta w zamian za przyznaną jezuitom ziemię koło Strączna. W II połowie XVIII wieku na Górze Mniszej założono cmentarz. Plan miasta z 1810 roku dzielił miejsce pochówków na dwie części: niemiecko-katolicką i polsko-katolicką. Najprawdopodobniej Polaków i Niemców chowano osobno.

Kliknij

Laureaci, finaliści konkursów przedmiotowych

Informacje o laureatach i finalistach wojewódzkich konkursów przedmiotowych.

Mateusz Śmich

Laureat konkursu informatycznego

Magdalena Wilczyńska

Laureatka konkursu polonistycznego

Justyna Kowalczewska

Laureatka konkursu polonistycznego

Ludzie uczą się w 25 procentach od mistrza, w 25 procentach słuchając samych siebie, w 25 procentach od przyjaciół, a w 25 procentach uczy ich czas.

Paulo Coelho

Kontakt

Dni wolne od zajęć, szukaj na stronie, kontakt.

Dni wolne od zajęć

 1. 31.10.2016 r.
 2. 02.11.2016 r.
 3. 19.04.2017 r.
 4. 20.04.2017 r.
 5. 21.04.2017 r.
 6. 02.05.2017 r.
 7. 16.06.2017 r.

Szukaj


Adres

Gimnazjum nr 2
im. R. Schumana w Wałczu
78-600 Wałcz
   ul. M. Konopnickiej 2
  67 258 47 28
  g2walcz(at)gazeta.pl
  g2walcz.com